جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
ترموکوپل-دست-به-آچار

ترموکوپل چیست و چه کاربردی دارد؟

در اجاق گاز های جدید برای افزایش ایمنی از روشی به نام ترموکوپل استفاده می شود. این وسیله از دو سیم فلزی غیر همجنس ساخته شده که نسبت به کاهش میزان اکسیژن هوا حساسیت نشان میدهند. فلزها از یک سر بهم جوش خورده اند و تا زمان وجود شعله و انتقال گرما به محلی که دو فلز غیر همجنس قرار دارند، همواره در سر دیگر این فلز جریانی وجود دارد که در نهایت باعث روشن ماندن شعله و باز ماندن مسیر گاز می شود. اهمیت این روش زمانی مشخص می شود که شعله بطور سهوی، مثلا در اثر وزش باد یا کمبود اکسیژن و یا سرریز شدن غذا خاموش شود، سنسور ترموکوپل، سرد شده و جریان گاز قطع می گردد تا از پخش شدن گاز در محیط و در پی آن از آتش سوزی و انفجار جلوگیری به عمل آید.

تست سالم بودن 

معمولا از روی ظاهر ترموکوپل می توان سالم بودن یا نبودن آن را تشخیص داد. اگر محل اتصال دو فلز دچار سوختگی شده باشد و یا محل اتصال از هم جدا شده باشد به احتمال زیاد خراب شده است. در انتهای دیگر ترموکوپل که به بوبین متصل می شود دو فلز درونی و بیرونی به وسیله واشر عایقی از هم جدا شده اند در صورتی که سر فلز درونی کنده شده و یا واشر خراب شده باشد نیز ترموکوپل معیوب است. از دلایل عمل کرد نامناسب آن می تواند به قطعی، شکستگی، استقرار نا مناسب یا ضربه خوردن اشاره کرد.

مراحل تعمیر ترموکوپل

 • رعایت اصول ایمنی
 • آماده کرن اجاق گاز 
 • باز کردن اجاق گاز
 • پیدا کردن ترموکوپل
 • تعویض ترموکوپل
 • بستن مجدد قطعات

برای تست اینکه ترموکوپل جدید درست کار می کند یا نه، گاز را روشن کنید و سپس به وسیله یک بادبزن شعله را خاموش کنید اگر ترموکوپل عمل کرد و جریان گاز را قطع کرد یعنی سالم و در غیر این صورت همچنان درست کار نمی کند. درصورتی که مدام جریان گاز را قطع می کند نشان دهنده این است که به خوبی سر دیگر گرم نمی شود پس بهتر است که سر آن را به شعله بیشتر نزدیک کنید.

البته لازم به ذکر است که این توضیحات در مورد ترموکوپل به هیچ عنوان کامل نبوده و بهتر است درباره خرابی این نوع قطعات گاز با یک متخصص مجرب تماس حاصل فرمایید. شما می توانید با یک تماس سرویس کاران دست به آچار را در اختیار خود داشته باشید. همچنین شما می توانید با پر کردن فرم بصورت آنلاین نیز سفارش خود را ثبت نمایید.

, , , ,

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  واقعا از خدمات عالیتون تشکر میکنم واقعا سرویسکار های مرتب و خوش برخورد و بسیار ماهری دارین واقعا گاز منو زنده کردن انشالا که همیشه خدماتتون همینطور خوب و عالی باشه

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا تماس بگیرید